Operatorzy.net.pl
Dostawcy internetu
Katalog firm ISP
Wybierając dostawcę Internetu, możemy zadecydować o sposobie jego dostarczania?
W zależności od potrzeb, należy rozważyć wybór między Internetem kablowym a radiowym. Technologie przesyłania Internetu różnią się kosztami wykonania potrzebnej infrastruktury, przepustowością łączy i możliwościami danego regionu. Jeśli interesuje nas wyłącznie przeglądanie stron www i obsługa poczty – każda opcja powinna być satysfakcjonująca. Jeżeli mamy większe wymagania, warto głębiej zastanowić się nad tą decyzją.
Prym w Polsce wiedzie Internet kablowy?
Metoda kablowa to bardzo popularny sposób dostarczania Internetu do polskich domów i firm, występujący w kilku odmianach. Znani operatorzy wykorzystują najczęściej technologię ADSL. Wśród mniejszych firm, popularna jest technologia DSL, a osiedlowo – sieć Ethernet. Droga kablowa oznacza dużą stabilność łączy, wysoką prędkość i na ogół brak limitów danych. Są to oczywiście deklaracje, uwarunkowane wieloma czynnikami. W praktyce bywa różnie.
Jaka jest alternatywa?
Dostęp radiowy – bez kabli. Transfer odbywa się przy pomocy urządzenia radiowego. Łącza mają wysoką przepustowość, a sama instalacja przebiega bardzo szybko. Z łatwością odbywa się też przyłączanie do sieci kolejnych komputerów.
Kto może korzystać z radiowego Internetu?
Każdy. Zarówno podczas zabawy czy nauki, jak i pracy, również w biznesach typowo internetowych. To świetne rozwiązanie, gdy użytkownik mieszka na wsi lub w małej miejscowości, gdzie przyłączenie do sieci kablowej może stanowić problem lub wymagać większych inwestycji. Lokalni dostawcy Internetu radiowego gwarantują bezproblemowy dostęp do sieci przez całą dobę, wysokie prędkości i niezawodność łączy.
To dlaczego wciąż wybieramy Internet kablowy?
Wśród wielu internautów nadal panuje przekonanie, że Internet radiowy jest wolniejszy od kablowego, podatny na zakłócenia, że posiada mniejszy zasięg itd. Dzisiejsze technologie radiowe, wykorzystywane przez lokalnych operatorów, zapewniają pełną swobodę dostępu do sieci, bardzo wysokie prędkości, stabilne łącza i całkowity brak limitów danych. Przyciąga też cena.
Jak radzi sobie Internet radiowy i kablowy w trudnych warunkach?
Podczas intensywnych burz i deszczów, może spaść jakość połączenia Internetu radiowego. Jest to przeszkoda krótkotrwała i mało uciążliwa. W przypadku Internetu kablowego, wpływ czynników zewnętrznych bywa znacznie silniejszy.
Orange podaje, że w ciągu ostatnich 3 lat, wydano na naprawę kabli 88 mln złotych...
Co roku notuje się ponad 10tys. przypadków kradzieży kabli, należących tylko do Orange. Są one wykonane z miedzi, dlatego stanowią cenny łup dla złodziei. Kradzieże dotyczą zwłaszcza małych miejscowości i wsi. Nierzadko zdarzają się również akty wandalizmu i przypadkowe zniszczenia kabli.
Jak wpływają awarie na abonentów?
Użytkownicy, w wyniku awarii, pozostają odcięci od sieci przez kilka godzin, a czasem i dni czy tygodni. Łatwo sobie wyobrazić, że firmy, opierające swoją działalność o Internet, właściwie nie mogą w tym czasie funkcjonować. Są tym samym narażone na bardzo wysokie straty finansowe. Co więcej, pozrywane kable stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
A pogotowie internetowe nie nadjeżdża?
Z doświadczenia własnego i moich klientów wiem, jak długo może potrwać likwidacja awarii przez ogólnopolskich operatorów. Koszty napraw bywają bardzo wysokie, a same prace mogą zająć nawet kilka tygodni. Bezradni użytkownicy dzwonią na infolinię, najczęściej dodatkowo płatną, nie uzyskując realnej pomocy. Bo co może poradzić konsultant, siedzący w biurze oddalonym o kilkaset kilometrów od abonenta, poza przeprosinami i deklaracją zgłoszenia awarii?
Operator lokalny może więcej?
Na pewno w kwestii rozwiązania problemu. Na rynku lokalnym, serwis sieci radiowych realizowany jest natychmiast. Tutaj liczy się klient i jego potrzeby.
Dziękuję za rozmowę.
Zespół Operatorzy.net.pl