Operatorzy.net.pl
Dostawcy internetu
Katalog firm ISP
LTE (Long Term Evolution) jest ostatnio bardzo popularnym pojęciem w segmencie usług telekomunikacyjnych. Mówi się, że jest to najszybciej rozwijająca się technologia Internetu w historii, która zrewolucjonizowała jakość korzystania z bezprzewodowych łączy. Dzięki LTE, Internet mobilny ma być tak samo szybki i stabilny, jak stacjonarny, umożliwiając swobodne przesyłanie i odbieranie danych na dowolnego typu urządzeniach. Sieć LTE po raz pierwszy pojawiła się w Polsce w sierpniu 2011r., w ofercie Cyfrowego Polsatu. Następnie zaczęli ją wdrażać najwięksi operatorzy na rynku, jak Play czy Plus, który w mediach zapewnia nas o prędkości nawet 150Mb/s! Czy mocno reklamowany Internet LTE faktycznie burzy wszelkie, dotychczasowe ograniczenia mobilnych łączy? Czy lokalni dostawcy Internetu odpadają w walce o klienta już na starcie?
LTE, następca powszechnego standardu UMTS, to kolejny krok milowy w rozwoju technologii transmisji danych w sieciach bezprzewodowych. Dla internauty, LTE ma oznaczać przede wszystkim znacznie wyższą prędkość transmisji danych, płynność w odtwarzaniu filmów, błyskawiczne ściąganie i ładowanie plików, superszybkie przesyłanie zdjęć i multimediów oraz maksymalną stabilność łączy, bez obaw o przerywanie połączenia.
Należy pamiętać, że podawane w reklamach liczby są wartościami teoretycznymi. W testach Internetu LTE sieci Plus, przeprowadzonych przez portal natemat.pl, prędkości okazują się znacznie niższe i zależą od siły sygnału w danym miejscu. W rejonach nieobjętych zasięgiem LTE (wciąż to ponad połowa Polski), następuje transmisja w innej, dostępnej technologii (np. HSPA+). W wielu miejscach chociażby zbliżenie się do obiecywanej „setki” może stanowić nie lada wyzwanie. Plus tłumaczy jednak, że prędkość 150Mb/s nie jest ani stała, ani gwarantowana i w dodatku zależy od wielu czynników.
W najtańszej ofercie LTE sieci Plus (dane ze strony operatora, z lipca 2014r.), w taryfie Power LTE, przy umowie na 2 lata, Internet z pakietem danych 30GB kosztuje 90zł miesięcznie. Należy dodatkowo zaopatrzyć się w router, modem bądź telefon lub laptop z wbudowanym modemem LTE. Plus zapewnia o prędkości od 100 do 150Mb/s. Po przekroczeniu limitu danych, spada ona nawet kilkunastokrotnie. Naprzeciw klientom wychodzą lokalni dostawcy, oferując prędkości sięgające również 100Mb, za to znacznie niższe ceny i brak jakiegokolwiek limitu danych.
Technologia LTE nie powinna zaskoczyć nikogo, kto obecnie posiada mobilny Internet, wykorzystujący szybkie i stabilne łącza. Okazuje się, że głównym walorem LTE jest…marketing. Bo nawet bardzo wymagającego Internautę, prędkość 30Mb/s powinna w pełni usatysfakcjonować (większość z nas posiada w domach Internet niedorównujący powyższej wartości).
Warto pamiętać też o fakcie, że w przeciwieństwie do operatorów lokalnych, do jednej anteny (czy BTS) operatora komórkowego przyłącza się nieporównywalnie większa ilość klientów i urządzeń, a prędkość jest dzielona pomiędzy nich i wraz z liczbą korzystających spada, a transmisja może zanikać.
Istotną wadą LTE są limity związane z pobieraniem i wysyłką danych. Jeśli często ściągasz filmy lub muzykę, Twój pakiet danych szybko się wyczerpie. W rezultacie Internet zwolni nawet 10-15krotnie, a kwoty na rachunku pozostaną bez zmian. Bardzo zbliżoną prędkość (nawet 100Mb/s), stabilność łączy sięgającą 99,99% czasu, całkowity brak limitów i znacznie niższe ceny, mogą zaoferować lokalni dostawcy Internetu. Warto rozważyć tę opcję, jako tańszą i równie dobrą alternatywę dla LTE. Operatora w swoim mieście znajdziesz na operatorzy.net.pl.
Zespół Operatorzy.net.pl